Mimo, że algorytmy kierujące wyszukiwarką Google nie są do końca poznane, wieloletnie badania nad ich działaniem specjalistów z branży SEO pozwoliły na określenie, jakie warunki musi spełniać określona witryna, aby Google chciało ją promować i umieszczać wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy być widoczni w sieci.

Atrakcyjna treść to klucz do sukcesu

Im dana strona jest ciekawsza, tym atrakcyjniejsza jest też dla odbiorców. Sprawa wygląda identycznie w przypadku stron internetowych. Jeśli stworzony content będzie przykuwał uwagę internautów, spędzą oni na określonej stronie dużo czasu, na czym zależy algorytmom wyszukiwarek. Google chce promować treści atrakcyjne dla użytkowników, z tego powodu treść strony jest niezwykle istotna dla SEO.

Promowana treść powinna być poprawna stylistycznie i językowo, a także angażująca odbiorców. Jeśli użytkownik będzie zainteresowany danym tekstem istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeczyta go w całości, odwiedzi inne podstrony, powróci do niego lub nawet poleci swoim znajomym czy udostępni na swoich mediach społecznościowych. Takie reakcje są niezwykle pożądane przez algorytmy Google

Istotne są również słowa kluczowe użyte w treści. To na ich podstawie osoba wyszukująca określonej frazy przekierowywana jest na daną stronę. Jeśli słowa kluczowe będą bezpośrednio połączone z contentem istnieje duża szansa, że spełnią oczekiwania odbiorców. 

Inne, techniczne aspekty, które wpływają na pozycjonowanie

Nie mniej istotne dla SEO są aspekty związane z techniczną i wizualną warstwą strony. Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że dana strona staje się atrakcyjna dla wyszukiwarki. Jednym z podstawowych jest bezpieczeństwo danej witryny wyrażane przez obecność certyfikatu SSL, który wpływa na poufność danych, które udostępniane są przez użytkowników. Nie mniej istotna jest szybkość ładowania strony, która powinna wynosić maksymalnie 3 sekundy. Użytkownicy Internetu nie lubią czekać, dlatego dłuższy czas ładowania może spowodować, że opuszczą daną stronę przed zapoznaniem się z jej treścią. 

Wśród innych, ważnych aspektów technicznych SEO wymienić można responsywność, czyli dostosowanie danej witryny do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. W dzisiejszych czasach urządzenia te wykorzystywane są do przeglądania sieci częściej, niż komputery czy laptopy. Jeśli strona wyświetla się na nich w sposób utrudniający przeglądanie, nie będzie atrakcyjna dla użytkownika. Poza tym, warto zwrócić uwagę na wewnętrzną duplikację treści, wykorzystanie danych strukturalnych oraz pozyskiwanie linków zewnętrznych.