Z ogromnym problemem mierzy się Meta, a przyszłe działanie serwisów społecznościowych w Europie staje pod znakiem zapytania. Czy Facebook i Instagram mogą zniknąć z naszych urządzeń?

Prywatność danych w UE

W ostatnich dniach Meta poinformowała o możliwości zamknięcia Facebooka i Instagrama na rynku europejskim ze względu na narzucone zasady o udostępnianiu danych osobowych. Przepisy ograniczają możliwość przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych osobowych użytkowników na serwerach w USA.

Przenoszenie danych z Europy do Stanów Zjednoczonych regulowane jest Tarczą Prywatności, nad którą kontrolę ma UE. Tak więc w 2022 Meta ma zaproponować nowe umowy, jednak jeśli obie strony nie znajdą rozwiązania, serwisy takie jak Instagram czy Facebook przestaną istnieć w Europie

Czy Facebook zniknie?

Co warto podkreślić, Facebook po 18 latach swojej działalności po raz pierwszy zanotował spadek dziennej liczby użytkowników. Oznacza to, że coraz więcej internautów rezygnuje z obecności w mediach społecznościowych. Tak więc zniknięcie tego serwisu dla użytkowników indywidualnych być może nie byłoby tak ogromną stratą, jak w przypadku firm, które swoją sprzedaż i promocję opierają o działania płatne w social mediach.

Choć trudno to sobie wyobrazić, wizja rynku europejskiego bez giganta, jakim jest Meta, może być realna. Unia Europejska dąży do tego, aby zapewnić użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa danych w sieci. Twórcy serwisów tłumaczą jednak, że brak porozumienia w sprawie bezpieczeństwa transferu danych może wygenerować ogromne straty właśnie dla przedsiębiorców, co przedstawiciele UE muszą wziąć pod uwagę. 

Nam pozostaje tylko oczekiwać na kolejne decyzje ze strony UE i Meta.

———   Dzielimy się naszą wiedzą
Zobacz również