Na pozycję określonej strony w wyszukiwarce internetowej wpływ ma wiele czynników dotyczących zarówno jej treści, konstrukcji, atrakcyjności, jak i determinantów zewnętrznych. Jednym z nich jest szybkość danej strony, czyli czas w jakim określona witryna jest w stanie się załadować. Jak zadbać o jej prawidłowe parametry oraz jaki ma wpływ na pozycjonowanie?

Czym jest page speed i co na nie wpływa?

Szybkość strony, czyli page speed Google rozumie się jako czas, który potrzebny jest przeglądarce na odebranie i odczytanie pierwszego bajta danych z określonego serwera www (time to first byte). Przez to pojęcie rozumieć można również czas, w którym wyświetli się cała zawartość podstrony. 

Aby stworzyć stronę w pełni dostosowaną do wymagań przeglądarki pod kątem SEO, należy zadbać o praktycznie każdy jej element. Wśród głównych determinantów page speed wymienić można zastosowany kod HTML, CSS czy JavaScript. Nie bez znaczenia pozostają także wszelkie multimedia umieszczone na danej witrynie, takie jak obrazy czy nagrania audiowizualne.

Aby dostosować stronę pod wymagania wyszukiwarki Google, konieczna może okazać się kompresja danych przy pomocy specjalnych narzędzi. Optymalizując witrynę w ten sposób możemy zmniejszyć rozmiar skryptów, zdjęć czy filmów blisko pięciokrotnie, a co za tym idzie zoptymalizować szybkość strony.

Dlaczego optymalizacja szybkości strony jest tak istotna?

Algorytmy wyszukiwarek internetowych takich jak Google stawiają na organiczną promocję witryn, które mogą być atrakcyjne dla użytkownika. Z tego powodu na pierwszych pozycjach wyszukiwarek pojawiają się strony o angażującej i poprawnej stylistycznie oraz merytorycznie treści, prostej i intuicyjnej nawigacji oraz angażującej warstwie wizualnej. Z tego samego powodu Google chętniej promuje strony o dużo szybszym przesyłaniu danych.

Celem specjalistów z branży SEO powinno być stworzenie strony internetowej, której page speed osiągnie wynik poniżej 3 sekund. Wyższe wartości rodzą zagrożenie, że użytkownik nie będzie zainteresowany oczekiwaniem na odpowiedź serwerów i opuści stronę podczas ładowania podstron. 

Dbanie o wszystkie kluczowe aspekty strony internetowej może przynieść oczekiwane rezultaty i sprawić, że znajdzie się ona w górnych wynikach wyszukiwarki. Proces ten jest jednak czasochłonny, a efekty zauważalne są dopiero po upływie kilku miesięcy, dlatego o parametry związane z atrakcyjnością strony warto zadbać już na początku jej działalności. Sprawa wygląda identycznie w przypadku szybkości strony, a kluczem do sukcesu jest efektywna kompresja danych i multimediów pojawiających się na stronie internetowej.

———   Dzielimy się naszą wiedzą
Zobacz również