Pozycjonowanie to ciężka droga do sukcesu, którym jest znalezienie swojej witryny na szczytach list wyszukiwarek. W dzisiejszych czasach, bez wykonania tej czynności nie ma co liczyć na zdobycie popularności strony. Pojawia się więc coraz więcej firm zajmujących się pozycjonowaniem, jednak jakże często pomimo zamówionej usługi nie dostajemy oczekiwanych efektów. Dlaczego tak jest?

 

Ze względu na złożoność procesu pozycjonowania, przyczyn może być wiele. Warto jednak pokazać najpowszechniejsze powody wystąpienia takiej sytuacji, aby w przyszłości sukcesywnie móc je wyeliminować.

Efekt pozycjonowania

Pierwszą, złudnie korzystną pułapką, w jaką często dajemy się złapać jest płacenie wyłącznie za efekty pozycjonowania. W teorii wygląda to tak, że firma uczciwie uzgadnia, że jakiekolwiek wynagrodzenie przyjmie dopiero po osiągnięciu oczekiwanego efektu pozycjonowania. Taki efekt ma nastąpić w 6, czy 12 miesięcy. Najczęściej ten typ pozycjonowania opiera się na automatycznym umieszczaniu odnośnika do naszej witryny na losowo wybieranych stronach. Pojawianie się często naszego odnośnika, a przez to wzrastająca renoma powinny skutkować wybiciem się witryny na szczyty list.

Nienaturalne wyniki wyszukiwania

Rzeczywistość okazuje się jednak nieco mniej kolorowa. System Google rozpoznaje automatyczność umieszczania odnośnika do witryny na przypadkowych stronach, przez co traktuje tą operacje jako nienaturalną ingerencję w wyniki wyszukiwania. W konsekwencji takiego działania nigdy więc nie uzyskamy oczekiwanego efektu, a dodatkowo może zostać nałożona przez Google kara, lub nawet usunięcie naszej witryny z wyników wyszukiwania.

 

Jednak, gdy nie zostaną w ten sposób wyciągnięte konsekwencje, sytuacja nasza i naszej strony nadal nie jest zadowalająca. Chcąc nie stracić, musimy czekać do zakończenia umowy z firmą. Możemy także zerwać umowę, co spowoduje naliczenie dużej kary. Ostatnią opcją jest zlecenie pozycjonowania bardziej rzetelnej firmie, w trakcie trwania umowy W ostatnim przypadku efekty mogą zostać osiągnięte, jednak będziemy musieli zapłacić za nie dwukrotnie – rzetelnej firmie oraz tej, z którą podpisaliśmy umowę płacenia za efekt.

Nie zapomnij o konkurencji!

Kolejnym problemem pojawiającym się przy pozycjonowaniu jest konkurencja. O niej nigdy nie można zapomnieć zwłaszcza, gdy naszą nową witryną chcemy wyprzedzić na liście wyszukiwarki witrynę z kilkuletnim doświadczeniem. Wieloletnie strony internetowe nawet, jeśli na swoje pozycjonowanie nie wydają dużych pieniędzy, posiadają już swego rodzaju zaplecze finansowe, które zgromadziły przez szereg lat, co daje im dzisiejszą wysoką renomę. Ciężko więc liczyć na szybki efekt wyparcia takiej witryny.

 

Kiedy jednak uda nam się coś osiągnąć, nadal trzeba być czujnym. Konkurencja nie będzie siedzieć z założonymi rękami patrząc jak ich pozycja spada. Pozycjonowanie nie jest więc jednorazowym wybiciem się witryny, lecz ciągłym czuwaniem nad jej pozycją.

Wybierz słowa kluczowe

Kluczowym aspektem pozycjonowania jest prawidłowy dobór fraz, ich ilości i rodzaju. Wybierając znane, ogólne frazy musimy liczyć się z bardzo długim i kosztownym procesem pozycjonowania. Lepiej jest więc zamiast jednego, popularnego hasła, wybrać kilka cieszących się mniejszą popularnością. W ten sposób wypozycjonowana strona dużo szybciej osiągnie oczekiwany efekt, jakim jest ilość wejść, a nakłady finansowe będą dużo mniejsze.

 

Biorąc pod uwagę jakość wybieranych haseł ważny jest odpowiedni dobór słów. Nie powinno się układać frazy jako całe zdanie. Co prawda dzięki takiemu hasłu wybicie się na pierwszą pozycję nie będzie trudne, lecz liczba wejść będzie zdecydowanie za niska, ze względu na małą popularność danego hasła. Warto więc dobrze się zastanowić i odnaleźć przysłowiowy złoty środek wśród ilości słów oraz ich powszechności, a także zastosować inteligentną i mądrą politykę pozycjonowania opartą o rzeczowe artykuły zawierające kluczowe frazy.

 

Postaw na profesjonalistów

Wybierając firmę, która ma pozycjonować stronę zdecyduj się na taką, która ma doświadczenie, jest sprawdzona, a także posiada dobrą wiedzę i znajomość branży. Masz wtedy pewność przeprowadzenia przez nią dokładnej analizy i dobrania indywidualnego programu pozycjonowania wobec najkorzystniejszych dla niej haseł. Pamiętaj, że dobrze zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

———   Dzielimy się naszą wiedzą
Zobacz również