Facebook wprowadza wiele zmian, także te związane z kwestiami bezpieczeństwa. W tym celu wymagane jest ujednolicenie wszystkich kont, które od powstania serwisu miały różną postać. Tym razem podjął decyzje o wyłączeniu szarych kont. Dowiedz się, czym są i jak zachować swoje dane.

Założenie Fanpage na Facebooku kiedyś vs. dziś

W starej wersji Facebooka do założenia strony firmowej, portal nie wymagał posiadania profilu prywatnego. Konto założyć mógł każdy bez konieczności podawania swoich danych osobistych i logowania się portalu.

 

Tego typu konta, jak się można domyślić, nie obowiązywały żadne reguły standardów bezpieczeństwa, które Facebook musi wprowadzić choćby ze względu na dyrektywy wprowadzane przez różne kraje czy UE.

 

Jak jest teraz? Założyć i zarządzać Fanpage’m na Facebooku może wyłącznie osoba, która ma zarejestrowany profil osobisty, do którego loguje się za pomocą loginu i hasła z weryfikowanym mailem lub numerem telefonu. Tylko taki rodzaj konta podlega standardom bezpieczeństwa.

 

Dlaczego te standardy są takie ważne? Przede wszystkim Facebookowi zależy na wzmocnieniu bezpieczeństwa kont. Coraz częściej te konta bez dwuetapowej weryfikacji są przejmowane przez hakerskie organizacje. Nie tylko przejmują profile osobiste, ale również mogą mieć dostęp do kont firmowych, reklamowych, a nawet do danych podanych w płatnościach.

Czym jest konto szare na Facebooku?

Szare konto jest kontem, które używane jest do logowania się na Facebooku, jednak w żaden sposób nie jest powiązane z osobistym kontem. To takie trochę konto widmo. Szare konto umożliwiało zarządzanie stronami lub tworzenie reklam, zanim pojawił się wymóg posiadania profilu osobistego.

 

Dość niedawno Facebook wymagał uzupełnienia danych przez użytkowników szarych kont. Jeśli otrzymałeś lub otrzymałaś komunikat o trwałym usunięciu szarego konta, być może musiałeś zignorować lub pominąć tę wiadomość. 

 

Podobnie ma się sprawa z kontami założonymi wyłącznie na Messengerze. Jeśli nie masz profilu osobistego na Facebooku lub zaktualizowanych danych w Messengerze, ten może wyłączyć również Twój profil. Facebook już wysłał komunikat do użytkowników o zamknięciu takich kont do 1 września 2022. Jak sobie z tym poradzić? 

 

Napisz do nas! Pomożemy!

  

Facebook wysłał do użytkowników Messengera komunikat:

Kiedy Facebook wyłączy szare konta?

Zgodnie z komunikatem wysłanym przez serwis, wyłączenie wszystkich szarych kont nastąpi 24 września 2022. Facebook tłumaczy zamknięcie kont zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa i ochrony na koncie standardowym. Szare konta nie są objęte tym zabezpieczeniem.

 

Zapoznaj się z treścią komunikatu:

Co się stanie z Fanpagem mojej firmy?

Jeżeli jesteś jedynym administratorem strony, wówczas Twój Fanpage zostanie usunięty. Możesz podjąć działania, aby zachować aktywność i dostępność strony firmowej.

 

Co możesz zrobić? Dodaj do swojego Fanpage innego administratora o standardowym koncie. Możesz utworzyć nowy profil osobisty i właśnie ten dodać do zarządzania stroną.

 


 

Nie wiesz w jaki sposób założyć konto lub dodać nową rolę na stronie? 

Napisz do nas! Chętnie pomożemy!


  

Co należy zrobić z szarym kontem?

Możesz je usunąć przed planowaną datą wyłączenia lub pozostawić do usunięcia konta przez Facebooka.

 

Zanim to jednak nastąpi, poznaj dostępne opcje:

  • Jeśli nadal chcesz używać Facebooka, użyj istniejącego, standardowego konta lub załóż nowe. Konto musi reprezentować Cię jako osobę fizyczną.
  • Zmień właściciela stron lub grup, którymi zarządzasz. Wystarczy przyznać pełny dostęp do strony lub grupy.
  • Pobierz informacje z szarego konta. O tym więcej dowiesz w instrukcji Facebooka.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu profilu osobistego uwierzytelnianiem dwuskładnikowym! W ten sposób skutecznie ochronisz swoje dane!

Sprawdź naszą ofertę prowadzenia Twojego Fanpage Facebook

———   Dzielimy się naszą wiedzą
Zobacz również