Bezpieczeństwo uznawane jest za jeden z ważniejszych czynników rankingowych wyszukiwarek. Pozwala na korzystanie ze strony internetowych bez obawy o utratę wrażliwych danych. Jednym z popularniejszych certyfikatów bezpieczeństwa jest SSL. Dowiedz się, czym jest oraz jaki ma wpływ na SEO.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to certyfikat cyfrowy, który potwierdza tożsamość witryny internetowej i zapewnia bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką internetową użytkownika a serwerem internetowym witryny. Jest on wydawany przez zaufaną stronę trzecią, zwaną autorytetem certyfikacyjnym. Przeglądarki internetowe wyposażone są w moduły, których zadaniem jest zweryfikowanie, czy strona z którą łączy się użytkownik posiada aktualny i prawidłowy certyfikat SSL wydany przez upoważnioną do tego stronę. Jeśli certyfikat jest ważny i poprawny, przeglądarka nawiązuje bezpieczne połączenie z serwerem internetowym witryny, zabezpieczając komunikację między użytkownikiem a witryną za pomocą szyfrowania SSL.

Co zapewnia certyfikat SSL?

Łącząc się z odpowiednio zabezpieczoną certyfikatem SSL stroną użytkownik może mieć pewność, że jego dane osobowe, takie jak hasła, adresy e-mail i informacje finansowe, są chronione przed nieautoryzowanym dostępem lub kradzieżą przez osoby trzecie. Certyfikat SSL jest szczególnie ważny w przypadku stron internetowych, które przetwarzają i przechowują wrażliwe dane użytkowników. Wśród takich witryn wymienić można między innymi bankowość internetową, portale społecznościowe, sklepy internetowe czy serwisy aukcyjne.

SSL a pozycjonowanie

Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo obok atrakcyjnej treści, responsywności czy strategii słów kluczowych jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych dla algorytmów wyszukiwarek. Certyfikat SSL może mieć wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google. Użytkownik o zabezpieczeniu SSL dowiaduje się poprzez informację, że odwiedzając stronę korzysta z protokołu HTTPS. Jest to niezwykle ważne dla SEO, a strony internetowe z certyfikatem SSL mogą mieć lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania w porównaniu do stron, które nie korzystają z takiego zabezpieczenia.